Zakup używanego samochodu jest często braną pod uwagę alternatywą do zakupu samochodu nowego. Zakup samochodu na rynku wtórnym ma bardzo wiele zalet, z czego zdecydowanie najistotniejsza wydaje się cena. W ten sposób można uniknąć największej (procentowo) utraty wartości samochodu, która ma miejsce w ciągu pierwszych dwóch lat od daty zakupu nowego pojazdu. Z drugiej strony zakup używanego samochodu to ryzyko. Dlatego też warto przed zakupem poświęcić czas i pieniądze na dokładne sprawdzenie auta. Sprawdzanie powinno obejmować:

  • Sprawdzenie historii samochodu – warto dokładnie przejrzeć książkę serwisową, sprawdzić wpisy przeglądów i napraw. W tym celu najlepiej udać się do ASO, aby odczyt z kluczyka porównać z wpisami w książce, zwracając szczególna wagę na stan przebieg przy kolejnych wpisach.
  • Sprawdzenie zgodności wyposażenia samochody ze specyfikacją weryfikacja ta pozwala określić zmiany w samochodzie w stosunku do wersji fabrycznej oraz często pomaga potwierdzić „tożsamość” samochodu (jeśli wyposażenie samochodu nie zgadza się może być to sygnał o tym, że VIN samochodu jest sfałszowany)
  • Sprawdzenie powłoki lakierniczej przez pomiar grubości lakieru specjalnym urządzeniem. Zalecamy tutaj ostrożność w ocenie. Samochody używane bardzo często mają już za sobą naprawy powłoki lakierniczej, ale należy odróżnić czy naprawa była zarysowania czy powypadkowa.
  • Sprawdzenie samochodu pod względem napraw blacharskich – w szczególności jeśli wskazują na to oględziny powłoki lakierniczej. W przypadku stwierdzenia naprawy powypadkowej warto wykonać pomiar ramy.
  • Diagnostyka sterowników – odczyt błędów, sprawdzenie przebiegu i nr VIN w sterownikach.
  • Wizualna ocena stanu pojazdu. Nawet samochody bezwypadkowe są utrzymywane w różnym stanie. Auto może być zadbane lub nie. Sprawdzenie polega na weryfikacji pojazdu pod względem: wycieków, luzu w zawieszeniu, stanu ogumienia, stanu układu hamulcowego, stanu tapicerki, działania wszystkich funkcji (np. Automatycznych, szyb, klimatyzacji, wielofunkcyjnej kierownicy itd.).
  • Wykonanie pomiaru geometrii kół.